Lawinowe ABC – Milan Lizuch


Zima w Tatry wróciła na dobre, postanowiłem więc przedstawić niewielką objętościowo publikację „Lawinowe ABC”. Polskich tytułów poruszających temat bezpieczeństwa zimą w górach jest jak na lekarstwo, kurs lawinowy trochę kosztuje, a niektórzy po prostu wolą iść na żywioł. Żadna teoria nie zastąpi praktyki i szkoleń, jednak chcąc się poruszać zimą w górach warto nieco liznąć tematu i tutaj mamy chyba wszystkie najważniejsze zagadnienia w pigułce. Nie ma mowy o laniu wody, powiedziałbym, że całość jest wypunktowana od powstawania i charakterystyki śniegu, przez planowanie wycieczek, do ekwipunku i pomocy koleżeńskiej. W publikacji zostały przedstawione czynniki wpływające na zagrożenie lawinowe, sporo praktycznych porad które można szybko zrobić samemu w górach by ocenić zagrożenie na stoku, lub gdy już zejdzie lawina jak się zachować, odnaleźć i pomóc poszkodowanym. Całości dopełniają kolorowe ilustracje i zdjęcia które dokładnie obrazują wybrane tematy.

Książeczka ta wyszła spod pióra profesjonalisty w sprawach lawinowych – pracownika Ośrodka Prewencji Lawinowej Horskiej Záchrannej Služby, jest rekomendowana przez TPN i Fundację im Anny Pasek.

Cała książka ma wymiary 10×15 cm i ze względu na zbity układ rozdziałów ma tylko 84 strony więc spokojnie można ją zabrać na wszelki wypadek do plecaka.

Reklamy

Posted on 04/12/2013, in Testy i recenzje and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Autora najbardziej cieszą komentarze...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: