100 PORAD GÓR tom 1


Jak dla mnie jest to absolutny top jeśli chodzi o treść merytoryczną. Grube tomisko, 540 stron, 50 rozdzaiłów, opracowanych przez specjalistów w swoich dziedzinach i ponad 700 fotografii i ilustracji składa się na prawdziwe cudo. W książce znajdziemy informacje i porady dotyczące sprzętu wspinaczkowego (karabinki, kości, friendy, liny, uprzęże, przyrządy asekuracyjne), osadzanie różnych typów kościi mechaników, porównanie sprzętu górskiego i typowo skałkowego, obiektywna ocena takiej ilości szpeju, że głowa mała. Oprócz tego 10 przykazań pierwszego na linie, szkoła latania, podstawy techniki wspinania i przy okazji garść geologii czyli rodzaje skał po jakich możemy się wspinać. Bardzo dobrze przedstawione pojęcia autoratownictwa, węzły, odblokowanie przyrządów, budowa stanowisk, łącznie z tym jak na danym stanowisku należy się ustawić. Obszerne artykuły dotyczące treningu, rozciągania i diety we wspinaczce, a w dalszej części kontuzje które najczęścej towarzyszą wspinaczom. Podstawy treningu mentalnego, motywacji, emocji, pobudzenia… uświadamialiście sobie kiedyś ile rzeczy może się dziać w Waszej głowie podczas wspinu? Logistyka zagranicznych wyjazdów, oraz coś dla fanów Off Roadów czyli dział „Na dziko”. Sprzęt outdoorowy, czyli masa informacji, od historii, przez wszystkie warstwy które możemy na siebie założyć aż do namiotów i tym razem sprzętu górskiego. Coś dla siebie znajdą skiturowcy, skialpiniści, fani freeride’u, przy okazji można zajrzeć do sąsiednich tematów dotyczących bezpieczeństwa lawinowego i poruszania się po lodowcu. Skoro już dotarliśmy do lodów to w drugiej części książki możemy się dokształcić z zakresu wspinania w lodach, drytoolingu i poznać różne taktyki w górach typu alpejskiego i jeszcze wyższych. A skoro jesteśmy już przy górach najwyższych to na pewno przydadzą się informacje z zakresu aklimatyzacji i chorób wysokogórskich, wychłodzenia i odmrożenia – objawy, leczenie, zapobieganie, oraz jak powinna wyglądać nasza apteczka panując poważniejszą wyprawę. Oprócz poczytać mozemy jeszcze o burzach i innych zjawiskach pogodowych, przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy w sportch górskich, ABC slackline, biegów górskich, fotografii outdoorowej, a gdyby było mało to mamy jeszcze wywiady z prawdziwymi znawcami różnych dziedzin – Iker Pou, Łukasz Dudek, James Pearson, Simone Moro i Jimmy Chin.

Wymieniłem tutaj na prawdę tylko pobieżnie główne zagadnienia które znajdziemy w pierwszym tomie 100 PORAD GÓR i jak widać trochę tego jest. Przyznam uczciwie, że całość jest opisana bardzo przejrzyście i dokładnie. Dobry podział na rozdzaiły i podrozdziały pomaga gdy chcemy wrócić do jakiegoś zagadnienia bez konieczności przegrzebywania całego tomu po raz kolejny.

W moim odczuciu książka jest na prawdę świetna i polecam ją każdemu kto pasjonuje się outdoorem w jakiejkolwiek postaci.

 

Posted on 08/12/2013, in Testy i recenzje and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Autora najbardziej cieszą komentarze...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: