RATUNEK – Nowa aplikacja na telefony


Od wczoraj na telefony z systemem Android (4.0 i nowszy) jest dostępna rewelacyjna według mnie aplikacja pozwalająca Górskiemu/Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu nas zlokalizować z pominięciem zgody operatora i policji.

Dla kogo, jak zainstalować

 

  1. Aplikacja umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny z ratownikiem dyżurnym GOPR. Numer ratunkowy w górach 601 100 300 udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus jest zintegrowany z aplikacją.
  2. Aplikacja jest dostępna na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android (wersja od 4.0), wyposażone w moduł GPS.
  3. Aplikacja jest bezpłatna dla użytkowników.
  4. Ściągnięcie i instalacja aplikacji jest możliwe z poziomu telefonu komórkowego poprzez wejście do Google Play, wybranie i instalację jej na telefonie.
  5. Do prawidłowego działania aplikacji wymagana jest umowa dotycząca danego telefonu komórkowego o świadczenie usług telekomunikacyjnych, zawarta z Operatorem Telefonii Komórkowej (umowa na abonament lub na kartę)

Wzywanie pomocy przy ograniczonym zasięgu telefonii komórkowej

Działanie aplikacji w warunkach optymalnych pozwala na wezwanie pomocy poprzez połączenie telefoniczne z właściwą dla danej lokalizacji użytkownika Służbą Ratowniczą oraz na wysłanie wiadomości SMS z informacją o jego lokalizacji. W sytuacji ograniczonego zasięgu telefonii komórkowej aplikacja próbuje połączyć się telefonicznie ze Służbą Ratowniczą, jeśli to okaże się niemożliwe to dąży do wysłania informacji z lokalizacją osoby dzwoniącej. W takiej sytuacji, po wysłaniu wiadomości SMS, na ekranie aplikacji pojawia się komunikat „Pozycja dostarczona do ratowników!”.

Służby Ratownicze po otrzymaniu takiej wiadomości SMS, będą próbowały skontaktować się telefonicznie lub poprzez wiadomość SMS z osobą, która wzywa pomoc.

Co mogą ratownicy dzięki aplikacji?

Aplikacja została tak opracowana, żeby odpowiadać na potrzeby użytkowników i ratowników w sytuacji, która wymaga szybkiego i skutecznego udzielenia pomocy osobie poszkodowanej.

Dzięki aplikacji ratownicy będą mogli:

1. Szybko poznać dokładną lokalizację (do 3 m) osoby potrzebującej pomocy,;

2. Po przyjęciu zgłoszenia, mieć na żądanie dostęp do lokalizacji osoby poszkodowanej,;

3. Mieć informacje o stanie baterii w telefonie poszkodowanego,;

4. Dodzwonić się do poszkodowanego w dowolnym momencie,;

5. Wysłać wiadomość SMS do poszkodowanego,;

6. Na żądanie mieć dostęp do zapisanych w Książeczce Medycznej danych o stanie zdrowia osoby potrzebującej pomocy.

Dzięki aplikacji ratownicy będą bardzo szybko znali lokalizację poszkodowanego, będą również dysponować większą o nim wiedzą i mieć możliwość stałego z nim kontaktu, przez co będą mogli udzielić mu odpowiedniej dla jego stanu zdrowia pomocy, szybciej i skuteczniej.

 Najważniejsze funkcje aplikacji Ratunek:

wzywanie pomocy – w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, poprzez kontakt telefoniczny z Górską Ochotniczą Służbą Ratowniczą. W trakcie wzywania pomocy aplikacja automatycznie wybiera zintegrowany z nią numer ratunkowy w górach 601 100 300, udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus i łączy się z ratownikiem dyżurnym GOPR,

lokalizacja osoby potrzebującej pomocy – automatyczne wysłanie informacji z dokładną lokalizacją (do 3 m) osoby dzwoniącej do wybranej Służby Ratowniczej. Wysłanie lokalizacji następuje poprzez SMS w trakcie rozmowy telefonicznej,

Książeczka Medyczna – pozwala na umieszczenie najważniejszych informacji o aktualnym stanie zdrowia, które mogą być bardzo pomocne dla Służb Ratowniczych lub medycznych w trakcie akcji ratunkowej. Umożliwia również podanie kontaktu do osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku.

Aplikacja Ratunek jest jedyną zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku używanego przez Górską Ochotniczą Służbę Ratowniczą.

 Aplikację można pobrać ze strony http://www.ratunek.eu gdzie również znajdziemy pełny jej opis.

 

Reklamy

Posted on 14/08/2014, in Z innej beczki and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Autora najbardziej cieszą komentarze...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: