Luboń Wielki

Schronisko PTTK „na Luboniu Wielkim” 1022 m n.p.m.

Rabka, tel. 608-791-020/ (0-18) 267-64-35; http://www.lubon.pttk.pl

2

Ciekawe schronisko, jeżeli nie wiemy gdzie iść, a czasu jest niewiele. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków – przypomina typowy domek Baby Jagi. Jest to jedyne schronisko PTTK znajdujące się w Beskidzie Wyspowym, do tego położone na szczycie z którego mamy panoramę na okoliczne „wyspy”. Schronisko znajduje się powyżej 1000 m n.p.m. i w ciekawy sposób możemy sobie uatrakcyjnić wejście na taką wysokość wybierając najtrudniejszy, żółty szlak – „Perć Borkowskiego”, widokowy niebieski przez Surówki, lub w zależności skąd startujemy, Rabki, Mszany, Lubnia, Kasinki… innymi słowy mamy spory wybór. Na Luboniu byłem już wielokrotnie, ale najbardziej zapadł mi w pamięć wypad w trzyosobowym składzie w beznadziejną pogodę i sporą ilością piwa w plecakach w maju 2010 roku ( tutaj relacja Wielki L ).

W głównym budynku jest jedynie 10 miejsc noclegowych w jednym pokoju z oknami na cztery strony świata, ale w razie czego możemy się ratować noclegiem w letniej bacówce (zimą dogrzewanej) gdzie mamy do dyspozycji kolejne 15. Schroniskowego uroku dodaje brak toalet, a za potrzebą musimy wyjść na zewnątrz do „sławojki”. Zimą i podczas suszy zdarza się deficyt wody do mycia, ale przynajmniej bufet pracuje pełną parą.

Schronisko zostało wzniesione w 1931 roku, dzięki gospodarzowi przetrwało II wojnę światową i trzyma się bez większych zmian do dnia dzisiejszego.

Odwiedziny: 3 (maj, październik 2010, maj 2013 )

Klimat ***

Jedzenie ***

Nocleg –

Czystość ***

Ogólna ocena ***

Autora najbardziej cieszą komentarze...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: