Trójgarb

Kolejna oryginalna wieża w górach
Kolejna oryginalna wieża w górach

Wieża postawiona jest na planie trójkąta i stoi na żelbetowej płycie, o grubości 1 metra, konstrukcja jest stalowa z drewnianymi stopniami i podestami (poza jednym ażurowym).
Budowa trwała 1,5 roku, a otwarcie odbyło się 29.12.2018 r.

Wieża składa się z pięciu wysuniętych poza podstawę platform widokowych na pięciu kondygnacjach, na wysokości od 17 do 23 metrów nad podstawą. Całkowita wysokość wieży to 27 metrów. Po zmroku wieża oświetlana jest ogniwami fotowoltaicznymi

Wejście na okratowaną platformę oferuje poczucie przestrzeni pod stopami, pozostałe nadają się nawet dla osób które odczuwają dyskomfort na wieżach. Fajną sprawą jest zamontowanie na platformach dodatkowych siedzisk. Kształt wieży, wiaty, stołów i okolicy współgra z nazwą TRÓJgarbu i moim zdaniem jest to jedna z bardziej przemyślanych konstrukcji w polskich górach.

Jeśli dopisze pogoda z wieży można dostrzec Wrocław, Śnieżkę, Rudawy Janowickie, Ślężę i oczywiście Góry Wałbrzyskie.

Pierwsza wieża widokowa stanęła na najwyższym szczycie Trójgarbu w roku 1882, wraz z parterowym schroniskiem. Budowę sfinansował właściciel restauracji „Stara Kotwica” w Starych Bogaczowicach Martin Engler. Oba obiekty zostały rozebrane po drugiej wojnie światowej. Następnie postawiono w tym miejscu wieżę triangulacyjną, również później rozebraną.

Autora najbardziej cieszą komentarze...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: