Na Turbaczu

Schronisko PTTK na Turbaczu im. Władysława Orkana 1283 m n.p.m.

Nowy Targ, tel. (0-18) 266-77-80/ 602 118 889; www.turbacz.net

Schronisko na Turbaczu

Schronisko na Turbaczu

Jedno z niewielu dużych, górskich schronisk które darzę sympatią, albo raczej sentymentem. Obok Maciejowej i Morskiego Oka jest to chyba ostatnie schronisko które mam w pamięci z czasów gdy byłem małym brzdącem, a w góry zabierali mnie jedynie rodzice. Zabawne jest to, że uświadomiłem to sobie po ok 20 latach gdy wróciłem w jego progi podczas zdobywania z Puchatym Turbacza w 2010 roku.

Nie wiem co jest w tym miejscu, ale tłum turystów tutaj nie przeszkadza i tworzy raczej luźny, chociaż niekiedy głośny klimat zbliżony raczej do bieszczadzkiego. Niewątpliwymi walorami schronu są położenie, można wygodnie na kilka sposobów dojść z Nowego Targu, Rabki, kilku mniejszych miejscowości, przebiega tędy również Główny Szlak Beskidzki i dla fanów dwóch kółek jest możliwość dojechania jedną z trzech tras rowerowych. Mnogość tras na których znajdują się malownicze gorczańskie polany z widokiem na Tatry sprawia, że można tutaj wracać o każdej porze roku, a w zimie dla bardziej ambitnych czeka winter camp.

Obecne schronisko zostało wybudowane w 1958 roku (dwa poprzednie zostały szybko spalone kolejno przez kłusowników i Niemców), a w 1990 roku przeszło gruntowny remont. Do dyspozycji mamy obecnie pokoje od dwójek do szóstek, trzyosobowy apartament, oraz po uzgodnieniu warunków namiot i inne alternatywne miejsca:) Schronisko dysponuje jadalnią, kawiarnią, restauracją, salą kominkową, przechowalnią i honoruje przy tym liczne zniżki.

Obok schroniska, w niewielkim budynku w lesie, otwarte zostało w 1980 r. Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK. Natomiast na Hali Długiej, na której prowadzony jest kulturowy wypas owiec, funkcjonuje sezonowa bacówka. Z tarasu przed wejściem do schroniska można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr i Pienin.

Odwiedziny: 2 maj 2010 ; marzec 2016 ; wrzesień 2016

Klimat ****

Jedzenie – ****

Nocleg –

Czystość – *****

Ogólna ocena ****

Autora najbardziej cieszą komentarze...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: