Baranie / Stávok (nieistniejąca)

Niestety już nie istniejąca. Baranie (słow. Stávok) bez wieży widokowej nie oferuje już panoramy od Tatr po Bieszczady, Vyhorlat i Połoniną Równą, a warto zaznaczyć, że były czasy gdy naszczycie znajdowały się nawet dwie wieże obok siebie.

Pierwszą wieżę (stalową) postawili Niemcy w latach ’40.

Dwie wieże na Baranim

Dwie wieże na Baranim

Pierwsza wieża służyła jako punkt obserwacyjny w czasie II Wojny Światowej. Na przełomie lat ’50 i ’60 stanęła obok drewniana wieża triangulacyjna która wytrzymała do lat ’70. Wieża stalowa nie była konserwowana przez co rdzewiała  i jesienią 2005 roku runęła.

Nikt nie poczuwał się do obowiązku usunięcia „złomu” starej wieży, który zalegał na szczycie Baraniego.
Jednak Baranie to szczyt graniczny i do pracy wzięli się Słowacy a mianowicie turyści ze Svidnika i okolic, członkowie stowarzyszenia „Nizke Beskydy” dla których nie była to pierwsza wieża (stoi już jedna na Rohuli). Z zapałem i z niewielkimi środkami rozpoczęto prace.

W niedzielę 6 sierpnia 2006 roku została oficjalnie otwarta turystyczna wieża widokowa na Baranim. Wieża była drewniana i jej konstrukcja wielu zafundowała skok adrenaliny, lub po prostu skłoniła do zaniechania wchodzenia na nią. Posiadała trzy platformy widokowe, a najwyższa z nich znajdowała się na wysokości ok. 14 m nad ziemią. Pod koniec kwietnia 2019 r została podcięta i przewrócona. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że jej stan techniczny budził poważne zastrzeżenia, a dodatkowo nikt nie kwapił się do wzięcia za nią odpowiedzialności. Tak więc kolejna wieża na Baraniem przestała istnieć i Tatr z tego szczytu na razie nie zobaczymy, ale wcale nie jest wykluczone, że wcześniej czy później doczekamy się następnej.

Drewniana wieża na Baranim

Drewniana wieża na Baranim

Przy okazji szukając informacji o wieżach doczytałem skąd się biorą rozbieżności w wysokościach górskich szczytów na mapach polskich i słowackich – my odmierzamy do poziomu morza Bałtyckiego, Słowacy do morza Adriatyckiego (2 metry niżej).

Autora najbardziej cieszą komentarze...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: